Start / Kronika / 2018 / wydarzenie

Spotkanie 2017.01.18 - 2017-01-18
Konkurs styczniowy poświęcony był życiu codziennemu. .... i takim samym tematem wypełnione było spotkanie styczniowe. Prezentacja zdjęć kol. Artura Jasińskiego nie dotyczyła wspaniałych monumentalnych budowli, czy pokazania walorów artystycznych zdjęć, ale właśnie życia codziennego w kilku jego obszarach nieco odmiennych bo dotyczących życia naszych zachodnich sąsiadów. Z pewnością każdemu zwrot Muzeum Wsi kojarzy się z przymiotnikiem Mazowieckiej, ale tym razem obejrzeliśmy fotoreportaż z Muzeum Wsi Niemieckiej w miejscowości Beuren k. Stutgartu (http://www.freilichtmuseum-beuren.de).
Kolega przedstawił również serię zdjęć ze zwyczaju 'der Polterabend' w tłumaczeniu 'hałaśliwy wieczór', rozpowszechniony w całych Niemczech, w przeddzień ślubu zaprasza się przyjaciół i znajomych przed dom panny młodej gdzie po prostu tłucze się porcelanę i szkło tak aby było to jak najbardziej hałaśliwe stąd nazwa. W rozumieniu tej tradycji dalsze codzienne życie ma już przebiegać bez wzajemnie wywoływanych hałasów, natomiast fotografia przedstawiająca ilość potłuczonej porcelany, wszystkich wprawiła w zastanowienie jak głośno tam było i ile było potem sprzątania.
Małym przerywnikiem w pokazie była historia dość tajemniczego zdjęcia znajdującego przy Katedrze w Kolonii, lecz dotyczyła czasów wojny i wprowadzała w kolejny fotoreportaż, codzienne warunki życia żołnierzy w Forcie Schoenenbourg jednej z części Lini Maginot'a (http://www.lignemaginot).
Konkursowi miesiąca towarzyszyła ożywiona dyskusja jak też emocje związane z przyznaniem kolejnych miejsc, dla wyłonienia końcowego wyniku niezbędne było głosowanie dodatkowe. Ciekawym pomysłem kończącym spotkanie jest wystawa zdjęć znajdujących się w archiwach PTF-u ukazujących życia codzienne miasta Płocka sprzed lat.
Opracowanie: Artur Jasiński.

Fotografie: Jan Waćkowski.